logo-hepa-merz

Testy psychometryczne

Testy psychometryczne stanowią najważniejsze narzędzie diagnostyczne w wykrywaniu subklinicznej encefalopatii wątrobowej.

Obecnie mamy do dyspozycji bardzo wiele różnorodnych testów pozwalających oceniać zaburzenia w zakresie funkcji psychomotorycznych i funkcji poznawczych, jednakże najczęściej wykorzystuje się Test Łączenia Punktów (ang. Trail Making Test, TMT) wchodzący w skład Baterii Testowej Halsteada-Reitana.

Test składa się z dwóch części. W części A zadaniem pacjenta jest prawidłowo połączyć liczby od 1 do 25, w przypadkowej kolejności rozmieszczone na kartce papieru wielkości A4. W części B natomiast należy łączyć naprzemiennie kolejne liczby i litery alfabetu. Wynikiem testu jest czas potrzebny do wykonania zadania. Czas graniczny dla części A to 40 sekund, dla części B to 92 sekundy.

W diagnostyce EW wykorzystuje się również inne testy, jak np. Pentagram (test rysowania gwiazdy), pozwalający ocenić zdolności wzrokowo-przestrzenne lub Labirynt pozwalający ocenić funkcje motoryczne.

Wadą tych testów jest wpływ na wynik wieku chorego, poziomu intelektualnego i wykształcenia. Są one natomiast bardzo dobrym narzędziem do monitorowania badanych funkcji u danego chorego w przebiegu leczenia.

Przykłady testów psychometrycznych:

psychotest-01
psychotest-02
psychotest-03
psychotest-04