Obecnie mamy do dyspozycji bardzo wiele różnorodnych testów pozwalających oceniać zaburzenia w zakresie funkcji psychomotorycznych i funkcji poznawczych, jednakże najczęściej wykorzystuje się Test Łączenia Punktów (ang. Trail Making Test, TMT) wchodzący w skład Baterii Testowej Halsteada-Reitana.
Test składa się z dwóch części. W części A zadaniem pacjenta jest prawidłowo połączyć liczby od 1 do 25, w przypadkowej kolejności rozmieszczone na kartce papieru wielkości A4. W części B natomiast należy łączyć naprzemiennie kolejne liczby i litery alfabetu. Wynikiem testu jest czas potrzebny do wykonania zadania. Czas graniczny dla części A to 40 sekund, dla części B to 92 sekundy.
W diagnostyce EW wykorzystuje się również inne testy, jak np. Pentagram (test rysowania gwiazdy), pozwalający ocenić zdolności wzrokowo-przestrzenne lub Labirynt pozwalający ocenić funkcje motoryczne.
Wadą tych testów jest wpływ na wynik wieku chorego, poziomu intelektualnego i wykształcenia. Są one natomiast bardzo dobrym narzędziem do monitorowania badanych funkcji u danego chorego w przebiegu leczenia.